Układy zbiorowe pracy
About the book
Publikacja powstała w celu uczczenia pamięci Profesora Wacława Szuberta, który w ubiegłym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin. Ogromny dorobek tego wielkiego Uczonego odegrał niepodważalną rolę w rozwoju nauki prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i polityki społecznej, w znacznej mierze zachowując - pomimo upływu lat - swoją aktualność i siłę oddziaływania na współczesne badania naukowe.
Rocznica urodzin stała się okazją do wspomnień o Profesorze oraz Jego dokonaniach naukowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują te, które dotyczą układów zbiorowych pracy. O układach zbiorowych pracy traktuje większość opracowań zamieszczonych w publikacji. Autorzy tych artykułów nawiązują do poglądów Profesora Szuberta, ich przedmiotem zainteresowania jest jednak przede wszystkim obowiązujący stan prawny i praktyka układowa. W rezultacie ukazują znaczenie układów zbiorowych pracy dla współczesnego prawa pracy oraz prezentują pogłębioną refleksję o ich perspektywach. Omawiają również takie kwestie, jak: rokowania układowe (także w świetle standardów międzynarodowych), znaczenie układów w zatrudnieniu nietypowym, podmiotowy i przedmiotowy ich zakres, wpływ zjawisk kryzysowych na zawieranie układów zbiorowych pracy, relacje praktyki układowej do zasady pokoju społecznego.
Adresaci:
Książka adresowana jest do szerokiego grona Czytelników - zarówno przedstawicieli środowisk naukowych, jak i praktyków, dla których rokowania układowe i stosowanie układów zbiorowych pracy rodzą realne problemy związane z prowadzoną działalnością.
Genres and tags
Leave a review