Основной контент книги Kroniki Skolopendry
Text

0+

Kroniki Skolopendry

Not for sale

About the book

Gdy świat staje na głowie, tylko humor może nas ocalić!


Zarazy, wojna, katastrofy klimatyczne, polityczne konflikty, nienawiść – temu zepsutemu do cna światu potrzebna jest moralna odnowa. A może wręcz porządne tsunami, które podobnie jak w Starym Testamencie oczyści go z wszelkiej nieprawości? Niezłym pomysłem byłoby też przenicowanie go. Czy lewa strona ubrania jest lepsza? Może i nie, ale przynajmniej przez jakiś czas na pewno jest czystsza. To tylko niektóre z planów, jakie względem Ziemi ma Wielka Czwórka: Maryna, Zachary, Tomek i Wojtek. Ekscentryczni, ale nieustępliwi, postanawiają raz na zawsze rozprawić się ze złem czającym się za każdym rogiem miasteczka Wyczyjnuszka. Czy w realizacji tej ambitnej misji przeszkodzi im gigantyczna Skolopendra, która nocą wędruje po miasteczku i pluje jadem?


Pełna czarnego humoru, groteskowych zwrotów akcji i dosadnego języka powieść przeniesie was do świata, którego absurdalność śmieszy i przeraża jednocześnie. Może dlatego, że znamy go aż nazbyt dobrze?


Nie „ku pokrzepieniu serc”, ale dla wzmocnienia umysłów napisała Fitowska ten traktat i alegorię o Wyczyjnuszce, czyli o nas i świecie, w jakim żyjemy. I jeśli ktoś z tej lektury, z tej bijatyki na gołe pięści i zęby z polszczyzną o Polskę nie wyjdzie pokiereszowany, jeśli komuś książka przy lekturze z zachwytu nie wypadnie choć raz z rąk i jeśli czytelnik nie skończy z jasnym zamętem w głowie, ale też i pewniejszy, że nawet współczesny obłęd da się opisać – to znak, że nic nie zrozumiał. Takiemu to i odsłowienie mózgu nic nie da. Koniec i bomba, alleluja i la bamba!


Z posłowia Jakuba Winiarskiego


Barbara Burczyk Fitowska

Urodziła się w 1957 roku. Z wykształcenia jest lekarką. Ukończyła studia podyplomowe z bioetyki. Mieszka w Krakowie, mieście inspiracji. Ukończyła kursy pisania prowadzone przez Jakuba Winiarskiego i zorganizowane przez szkołę kreatywnego pisania Pasja Pisania. W ogólnopolskim konkursie literackim „Przychodzi wena do lekarza” otrzymała wyróżnienie w kategorii Proza 2022 za opowiadanie Nie umarniesz. Kolejna jej powieść pt. Kobieta z fajką czeka na wydanie.

Autorka zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem: bufi@go2.pl.

Log in, to rate the book and leave a review
Book Barbara Fitowska «Kroniki Skolopendry» — download in fb2, txt, epub, pdf or read online. Leave comments and reviews, vote for your favorites.
Age restriction:
0+
Release date on Litres:
20 September 2023
ISBN:
978-83-8313-459-8
Publisher:
Copyright holder:
OSDW Azymut
Download format:
Audio
Средний рейтинг 4,2 на основе 955 оценок
Draft
Средний рейтинг 4,5 на основе 67 оценок
Draft, audio format available
Средний рейтинг 4,7 на основе 125 оценок
Text, audio format available
Средний рейтинг 4,7 на основе 1741 оценок
Draft
Средний рейтинг 4,5 на основе 62 оценок
Draft
Средний рейтинг 4,9 на основе 335 оценок
18+
Text, audio format available
Средний рейтинг 4,8 на основе 22 оценок
Audio
Средний рейтинг 4,8 на основе 663 оценок