Laika cilpa

Text
Read preview
Mark as finished
How to read the book after purchase
Font:Smaller АаLarger Aa

10. nodaļa

2010 gads

Šarovs atveda profesoru. Klusi viņš iegrūda viņu kabinetā, kur blāvas lampas mirgojošā gaismā sēdēja seši pieaugušie, drūmi un domīgi.

Viņš izvilka vecajam vīram krēslu un ar labi iestudētu kustību spēcīgi uzspieda uz viņa izliektajiem pleciem. Viņš nogāzās uz sēdekļa. Šādos brīžos Šarovam reizēm patika noņemt krēslu, lai aizturētais, absurdi vicinot rokas, nogāztos uz grīdas, grimasē no sāpēm un pārsteiguma. Šis sākums viņam deva pienācīgu priekšrocību. Vardarbības nebija, bet tad saruna, kā likums, ritēja pozitīvā un abpusēji izdevīgā virzienā. Gandrīz raustīdams krēslu, Šarovs tomēr atturējās. Galu galā viņš neatrodas savā dzimtajā vietā. Un tomēr aizturētais, kā viņš pie sevis sauca profesoru, neizrādīja ne nervozitāti, ne bailes: viņa acīs nebija manāma kucēnveidīga līdzjūtība, kas parādās vairumā policijas nodaļas slieksni pārkāpēju. Vecais vīrs, neskatoties uz to, ka pavadīja laiku šaurajā istabā ar zirnekļiem, mēbelēm, kurās bija tikai viena nobružāta un dūmakaina estakādes gulta, izskatījās ar nekaunīgu, nekaunīgu aci, it kā nevis viņš būtu viņu gūsteknis, bet gan viņi visi. atrodas telpā.

Deniss nodrebēja. Pieradis pie skarbās ikdienas jūrā, vienkāršām rupjām pirmā palīga piezīmēm, viņš jutās nevietā, un notiekošais viņam kaut kā atgādināja veco filmu pēc Agatas Kristi romāna “Desmit mazie indiāņi”. Viņš atcerējās Viktora stāstu un uzreiz spilgti iztēlojās, kā būtu vairākus gadus pavadīt slimnīcā, kur galvenais ārsts bija šis pretīgais puisis ar tievu kaklu un kaut kādu bezemocionālu putnam līdzīgu skatienu.

Liza paskatījās uz veco vīru ar pētošu skatienu. Ceļā uz bagātību un varu viņai nācās saskarties ar dažādām tēmām, bieži tās bija zemiskas un nepatīkamas, taču šī tēma, kā viņa uzreiz saprata, ap viņu izplatīja gandrīz taustāmas briesmas. Viņai labāk patika ar tādām lietām nenodarboties, jo nekad nevar zināt, ar ko tas var beigties un kurā sadarbības stadijā sajutīsi mugurā asmeņa auksto cietību.

Ļena novērsās, nespēdama noslēpt savu riebumu un pat bailes. Viktors, gluži otrādi, šķita, ka ar visu ķermeni pastiepās pret Ininu un pat nedaudz saspringa, lai gan šķietamo viņa pašapmierinātību, šķiet, nekas nespēja satricināt.

Deivids salika plaukstas kopā un kaut ko čukstēja, pakratīdams galvu. No Inina izplūda kaut kas nelaipns, bet ne kā, piemēram, no lauvas, kuram bija lemts būt cēlam plēsējam, bet kā no hiēnas – maza, niķīga un viltīga.

Vienīgi Pēteris palika vienaldzīgs. Viņš skatījās uz ārstu tā, kā cilvēki dažkārt skatās uz kaut ko pilnīgi neaprakstāmu, neuzkrītošu vai garlaicīgu.

Šarovs ar plaukstu uzsita ārstam pa plecu.

– Nu, mēs esam gatavi. Mums nav daudz laika, katram ir svarīgas lietas, ko darīt, un, atklāti sakot, mēs uz šo pasākumu raugāmies ļoti, maigi izsakoties, skeptiski. Tagad es runāju personīgi savā vārdā, bet esmu pārliecināts… – Šarovs apklusa un neskaidri paskatījās apkārt un it kā pazītu cilvēkus… – … ka katrs no jums man piekritīs. Es personīgi neko nesapratu no jūsu neskaidrā skaidrojuma. Kaut kādi atmiņas seansi stimulantu iespaidā. "Viņš gandrīz piebilda, ka viņš pats dažreiz izmanto līdzīgas metodes, lai piespiestu aizturētos atcerēties, kas viņam nepieciešams. Bet, tā kā viņš ļoti labi zināja, ko šāda liecība ir vērta, viņš nolēma sarunu biedrus nekaitināt. Tātad…” Viņš paskatījās birojā. Piesardzīgi cilvēki pakļāvās katram viņa vārdam. -… Mēs klausāmies. Un, ja es būtu tavā vietā, es pasteigtos, jo man jau sen niez rokas tevi aizvest uz Petrovku. Viņi tevi tur jau ilgu laiku gaidīja.

Šarovs apstaigāja ārsta krēslu, ejot izņēma cigareti, aizdedzināja to un apsēdās vietā, kuru kādreiz bija ieņēmis vienības komandieris. Tautas vadoņa portreta vietā virs viņa galvas tagad spožs robains taisnstūris, kura centrā varēja redzēt ar melnu sveķu gabaliņu rakstītu saplēstu uzrakstu: “Dzīve ir skaista, bet velti. ”.

Ārsts kādas trīs minūtes klusēja, lūkodamies apkārt uz klātesošajiem, it kā censtos par katru atcerēties kaut ko svarīgu, kas ierakstīts neredzamā anamnēzē. Viņa seja, it kā veidota no ģipša, neatspoguļoja nevienu emociju. Tomēr ar pieredzējušo ieslodzīto aci Viktors pamanīja, ka ārsts nepārprotami nejūtas mierā.

Kaut kas nenotika pēc viņa plāna.

Neliela, tikko manāma labā plakstiņa raustīšanās. Maz ticams, ka kāds tam būtu pievērsis uzmanību, taču kādu dienu, kad viņš bija liecinieks nopietnai kāršu spēlei, pieredzējis notiesātais, no savas guļvietas vērojot cīņu, kas risinās, aplēja viņu ar enerģisku šefpavāru un čukstēja: “Zini, Vitek! kurš šodien ņems banku? Paskaties cieši…"

Viktors paskatījās uz četriem spēlētājiem, bet neko nevarēja pateikt. Ja vien labajā pusē sēdošais pārāk daudz nerāvās.

"Nē," sacīja ieslodzītais, "šis tikai blefo, tāpēc viņš raustās. Viņa karte nav tā drosmīgākā, bet derēs. Bet viņam pretī esošais brillīte ir mierīgs. Bet viņa karte ir miskaste. Un kāpēc viss? Mazā acs… paskatieties, kā tā raustās…"

Viktors paskatījās uzmanīgāk, un tā ir taisnība, nē, nē, bet diezgan apaļīga vīrieša smagais plakstiņš ar lielu pūtīti uz vaiga tik tikko trīcēja.

Tieši tāpat kā šis…

"Nu…" ārsts iesāka bezkrāsainā balsī. Līna, viņu dzirdot, nodrebēja un paskatījās uz viņu ar naida pilnu skatienu. – Tā kā… tev izdevās… savākties… tas nozīmē, ka man ir pienācis laiks darīt kaut ko noderīgu.

"Tas ir skaidrs," Šarovs iesmējās no komandkrēsla. “Viņš izlaida dūmu mākoni, kas lēnām pacēlās līdz griestiem, minūti riņķoja un izšķīda dzeltenīgajā pustumsā.

– Es jau teicu, ko un kā es darīju… laboratorijā. Bet tiem, kas nav dzirdējuši, es to īsi atkārtošu vēlreiz. Absolventa gados mani interesēja dažu… hm… hm… pacientu uzvedība, kuri atradās robežstāvokļos, ko izraisīja gan slimības, protams, garīgās slimības, gan kopumā veseli cilvēki, bet ievietoti. ārkārtīgi sarežģītos apstākļos. Piemēram… daži padomju karavīri Afganistānā, būdami smagi ievainoti, dalījās atmiņās, kas šķita pilnīgi fiktīvas, ja… tās nebija pārsteidzoši precīzas un reālistiskas. Parasta muļķība, jūs sakāt. Un tiešām, būtībā, daudzos gadījumos tas tā arī bija. Un es arī biju pārliecināts…

– Vai jūs dienējāt Afganistānā? – Šarovs pēkšņi jautāja.

Tikko pamanāms muskulis Iņina sejā trīcēja.

– Tas notika.

– Un kurš?

– lauka ķirurģija.

"Ak, kā…" Šarovs bija pārsteigts. – Oho… Un pēkšņi viņi mainīja specializāciju?

Iņings neatbildēja uz viņa jautājumu.

"Tā vai citādi…" viņš turpināja, "Man izdevās pārbaudīt vairākus šādus gadījumus." Protams, ne pilnībā, tas bija neiespējami. Daļēji. Un izdomājums izrādījās patiess, lai gan tas nevarēja notikt. Nevar būt.

– Kas tev ir prātā? – Liza, kura izskatījās nedaudz nomākta (un saprotami pēc šādas demonstrācijas), pēkšņi atdzīvojās.

Iiņings iesmējās. No viņa sejas bija skaidrs, ka viņš zināja daudz vairāk, nekā runāja. Turklāt šīs zināšanas kaut kādā veidā padara viņu nevis par ieslodzīto, situācijas ķīlnieku, bet tieši otrādi – viņš it kā paceļas pāri visiem, pamazām izplatot savu draudīgo auru. Viņu nesamulsināja ne regālijas, ne tituli un pieredze, ne pat dažu klātesošo bagātība. Viņu pat nesamulsināja fakts, ka jebkurā sekundē viņš var nonākt policijas rokās – no kuriem viņš tik gudri bija slēpies pusi savas dzīves.

– Modžahedi pēkšņi uzbruka vienības atrašanās vietai. Viens kapteinis no izlūku vienības, kurš pirmais atklāja slēptu uzbrukumu mūsu pozīcijām, tika smagi ievainots kājā… Es mēģināju viņu glābt, bet ārpus mājas sienām, kur mēs patvērāmies, notika kauja. . Pa logu izlidoja granāta un kapteinis…

Viktors raustījās… sāpīgas mokas saviebās viņa sejā. Līna ar bažām paskatījās uz savu draugu.

– Vit, vai viss kārtībā? – viņa čukstēja viņam.

Viktors ar grūtībām pamāja. Viņa lūpas bija sausas. Ar trīcošu roku viņš paņēma no galda glāzi ūdens.

Ārsts uzmanīgi paskatījās uz Viktoru. Viņa zīlītes sarāvās, viņš pāris mirkli pagaidīja un turpināja.

–…apsedza viņu ar savu ķermeni, lai…acīmredzot mani izglābtu. Jā, viņš mani izglāba uz savas dzīvības rēķina. Gūtās traumas nebija savienojamas ar dzīvību. Tomēr pirms nāves viņš paspēja man kaut ko pastāstīt.

– Un ko tik interesantu viņš tev teica? – Pēteris skeptiski jautāja un pamāja ar galvu. Notiekošais viņam arvien vairāk atgādināja kaut kādu lētu Holivudas amatniecību.

Viktors pacēla glāzi pie mutes un mēģināja iedzert malku, bet roka trīcēja, kā īstam alkoholiķim. Nedzerot ne malku, viņš pēkšņi, apšļakstīdams ūdeni, nolika glāzi atpakaļ.

– Ka pēc deviņdesmit vieniem Savienība izjuks.

"Tas jau bija skaidrs," Pīters pievilka. – Arī man pareģojums.

– Viņš nosauca precīzu datumu. Divdesmit sestais decembris. Viņš arī teica, ka kādreiz pie manis atnāks cilvēks, kuru es atpazīšu. Kas mani neatstās vienaldzīgu. Tas, kurš sāka visu šo lietu.

– Uh-hu… manā uzgaidāmajā telpā katru dienu ir tādu cilvēku pūļi. Viņi uzdodas par mesiju, praviešiem un citiem gaišreģiem. Mēs zinām, mēs izturējām.

Iņins uzmeta ātru ņirgājošu skatienu Pēterim.

– Labi… Petja, nomierinies! – Liza viņu pārtrauca. – Tātad, šis vīrietis atnāca?

Profesors lēnām pamāja.

– Jā. Atnāca.

– Un kur viņš ir tagad?

Viktors ātri elpoja. Viņa seja bija sarkana un plankumaina, lai gan istaba bija vēsa.

"Jā, šeit viņš ir," sacīja profesors tādā pašā bezkrāsainā balsī. – Viņš sēž tavā priekšā.

Sākumā neviens neko nesaprata. Viņi sāka skatīties viens uz otru, norūpējušies un noraizējušies, it kā mēģinātu atrast spiegu, aģentu un neatrast to sevī – viņi negatīvi pakratīja galvu, sakot: tas noteikti neesmu es. Kādā brīdī, kad ar brutālu spēku kļuva skaidrs, ka neviens nevar būt šī persona, viņu skatieni pēkšņi saskārās ar Viktoru.

Viņš sastinga, nebija ne dzīvs, ne miris. Krāsa izplūda no viņa sejas, un viņš kļuva nāvīgi bāls. Istabā valdīja baismīgs klusums.

"Vitja…" Ļena čukstus teica. – Ko viņš saka?

 

– Ko es saku, vai? – profesore kapa balsī atkārtoja viņas vārdus. Krēsls zem viņa pretīgi čīkstēja.

Viktors juta, ka viņa krūtis saspiež briesmīgs aukstums. Viņš mēģināja elpot, bet nespēja.

"Es… es neko neatceros…" viņš ķērca.

"Tu visu atceries…" ārsts pasmaidīja. – Pastāsti mums.

Inins pamāja ar pirkstiem, un tajā pašā sekundē Viktoru pārņēma atmiņas – tik spilgtas, reālistiskas un tajā pašā laikā biedējošas, ka viņš sastinga un tika novests sāņus. Ļenai izdevās draugu noturēt aiz pleciem, citādi viņš noteikti būtu nokritis no krēsla.

Uz brīdi viņu apžilbināja spilgta zibspuldze, un tad iestājās tumsa – it kā kāds būtu izslēdzis istabā gaismu. Viņš skrien pa mežu, kura aprises viņam labi zināmas. Pa priekšu iet sieviete ar maku. Kaut kā viņš pazīst sievieti un to, ka viņai ir nauda makā. Daudz naudas. Bet viņam tās ir vajadzīgas daudz vairāk nekā viņai. Spēki ir nevienlīdzīgi, taču viņš zina, ka, ātri apliekot sev ap kaklu cilpu un noturot to vismaz desmit sekundes, upuris novājinās un nespēs pretoties. Atliek tikai mierīgi pabeigt savu darbu. Un paņem laupījumu.

Viņš ložņā aiz viņas pa šauru taku, slēpjoties aiz koku stumbriem un mežonīgiem krūmiem. Viņa staigā diezgan ātri, un viņas kustībās ir bailes. Un ar katru soli bailes pieaug – tik ļoti, ka viņa gandrīz paklupa pāri taciņai gulošam kokam un iekrīt mitrā zālē. Viņš jūt, ka viņas sirds pukst bailēs, un arī ir pārņemta ar šo drudzi.

Viņš viegli apdzen viņu brīdī, kad sieviete, zaudējot līdzsvaru un izpletusi rokas, mēģina atturēt kliedzienu. Cilpa ir pievilkta ap vaļīgo kaklu. Viņai no rokām izkrīt somiņa. Bet viņam viņa nemaz nav vajadzīga. Tas ir jauks papildinājums medībām. Sieviete mēģina cīnīties, bet bailes aizmiglo viņas prātu. Viņa pūš, no rīkles nāk rīstoša sēkšana. Viktors izjūt sajūsmu, eiforiju, kas viļņojas, un viņa rokas arvien vairāk savilk cilpu.

Palicis pavisam maz. Viņa joprojām mēģina cīnīties, bet dara to neveikli, kā slīkstošs cilvēks – viņa bezspēcīgi met rokas virs ūdens, elso gaisu, it kā pēdējo reizi. Ķermenis ir pārāk smags – sieviete sāk krist uz muguras.

Un tad viņš jūt, ka krūmos ir kāds. Kāds viņu var apturēt un noķert, atklāt inkognito. Viņš sastingst, un upuris, it kā nojaušot šo vilcināšanos, no visa spēka raustas un atgrūž viņu. Cilpa izslīd no viņas nosvīdušajām rokām, un viņa, sajutusi brīvību un, iespējams, saņēmusi savu pēdējo iespēju, pēkšņi atraujas un necerēti viegli un ātri metās uz priekšu – tur, kur pa koku logiem spīd drūmas piecstāvu ēkas.

Viņš brīdi padomā – vai viņam jāskrien pēc viņas? Nē, tas ir pārāk bīstami. Sirds dārd, eiforija pazūd. Viktors noliecas, satver maku un, palūkojies cauri tumšajiem krūmiem, metas biezoknī.

Degunu piepilda puvušu lapu smakas, un viņš skrien un skrien, līdz beidzot jūtas droši.

Ko viņš teiks mātei? Atvilcis elpu, viņš saprata, ka ir nonācis līdz otrai mežmalai un, izlecis no tās, negaidīti uzdūrās pastniekam, kurš izskatījās nobijies un apmulsis. Uzreiz prātā nāk risinājums. Viņš precīzi zina, ko teikt, kad jautā, ko viņš redzējis mežā.

Viktors visus šos mirkļus piedzīvo tik ātri, ka satriecošā patiesība, kas pēkšņi parādās viņa atmiņā, liek viņam vaidēt.

Viņš saspieda deniņus – nejutos kā kārtējo migrēnas lēkmi, sāpes bija simtreiz stiprākas, caurdurot smadzenēs kā karsta adata.

– Kas? Vitja, ko tu atceries? – Ļena pakratīja viņu aiz pleciem.

„Šeit, iedzer,” Liza pastiepa glāzi ūdens, un šoreiz viņš to izdzēra vienā rāvienā.

"Tas esmu es…" viņš čukstēja. "Tas esmu es…" viņš paskatījās apkārt istabā ar trulu skatienu. – Es esmu slepkava. Es esmu tāds pats maniaks. Es visu zināju jau no paša sākuma, jo biju viena pati… magnetofons… tas ir tik vienkārši…

Pīters savilkās grimasē.

– Vitja, tu mūs biedē. Kāds maniaks? Par ko tu runā?

"Mocarts," sacīja Deniss. – Astoņdesmitajos gados nogalināja bērnus.

"Tātad mēs paši nebijām ļoti nobrieduši…" Liza domīgi sacīja.

– Vai jūs domājat, ka sestās klases skolnieks nevar nogalināt cilvēku? – profesors viegli smaidot iebilda. – Es varu jums apliecināt… tas joprojām var. Turklāt bērns.

"Lielākā daļa slepkavību notika tajās vietās… bet…" Šarovs pakratīja galvu un skeptiski paskatījās uz Viktoru. "Mēs, protams, meklējām pieaugušo… nevienam nebūtu ienācis prātā, ka tas bija… Tu…" viņš paskatījās uz Viktoru.

"Acīmredzot sabrukums notika pēc mana tēva nāves…" sacīja ārsts. “Cilvēks, kurš izglāba manu dzīvību, bija viņa tēvs, bet tad, protams, es par to nezināju.

"Pagaidām tie visi ir vārdi," Šarovs ievilka. – Ne tik sen tu teici pavisam ko citu.

"Es teicu jums pārbaudīt jūs un jūsu reakciju." Jūs kopā iegājāt slimnīcā, kā es zinu, varbūt jūs bijāt tajā pašā laikā.

Šarovs pēkšņi domāja, ka Viktora ieslodzījuma laikā slepkavības apstājās, taču viņš tomēr bija skeptisks.

Deivids pēkšņi piecēlās, piegāja pie Viktora, satvēra viņu aiz elkoņa un pavilka uz durvju pusi. Viņš bezpalīdzīgi paklausīja.

"Mēs tūlīt būsim klāt," sacīja Deivids.

Viņš aizveda Viktoru uz kāpnēm, viņi iegāja tumsā un apstājās uz lieveņa. Tad Deivids piegāja uz priekšu, kur vēja vēja plosītā, pamesta parādes laukums.

Viktors lēnām gāja viņam aiz muguras. Atmiņas kā sadegušas avīzes lauskas palika viņa atmiņā, izvirzoties kā pussabrukuši virsraksti.

Viņi sasniedza vietu, kur reiz stāvēja viņu vienība, pirms pārcēlās uz mežu. Deivids paskatījās uz divstāvu vienības štāba ēku. Melnā aizkaru logi bija gandrīz neredzami. Viņi atradās it kā bezlaikā – ne vakar, ne šodien, ne rīt – tikai tie paši sadedzinātie virsraksti, kurus nav iespējams līdz galam izlasīt.

– Tev nav bail? – Viktors jautāja. Viņa ķermeni satricināja spēcīga trīce. Bet ne no aukstuma, bet no mežonīgajām atmiņām, kas pārpludināja manu apziņu.

– Kam? Tu?

– Jā. Galu galā… es tur biju. Tas esmu es…

– Nē, es nebaidos. Bet… tev taisnība. Tu tiešām bijāt tur. Tāpēc jums bija tik viegli ieaudzināt šo atmiņu.

Viktors paskatījās uz savu draugu.

"Vai jūs domājat, ka es to visu tikai iedomājos?"

– Ne viss. Faktiski par lietu. Pret mums spēlē ārkārtīgi viltīgs un inteliģents pretinieks. Viņš… – Deivids domāja… – ja gribi, viņš ir pats velns. Viņš ir tik viltīgs un atjautīgs, ka viņam… vājo vietu praktiski nav. Bet tu neesi slepkava. Lai gan man gandrīz nav šaubu, ka, ja policija izskatīs tavu lietu, tā atradīs trūkstošos pierādījumus, uz kuru pamata var tevi apsūdzēt šajā… Vai varbūt… – par to domāja mūks. -…varbūt ne tikai jūs, bet katrs no mums. Bet es esmu pilnīgi pārliecināts, ka jums nav nekāda sakara ar slepkavībām. Viņam ir tikai viena lieta.

Viktora acis iepletās.

– Kas? – viņš klusi teica.

– Fakts ir tāds, ka… viss sākās ar tevi.

Viktors atvēra muti un tad aizvēra to, nespēdams pateikt ne vārda.

"Tāpēc viņš tevi nelaida." Un arī mēs. Tāpēc viņš mūs saveda kopā. Mēs neesam tie, kas pulcējās. Viņš mūs saveda kopā. Ar rokām. Un nevis lai mūs glābtu. Viņš par mums nerūpējās. Viņš ir ļoti noraizējies tikai par vienu cilvēku.

Kaut kur mežā iesaucās vārna un tūdaļ, it kā tai atbalsojot, izcēlās skaļš, ass dūkoņa, kas, slāpējot vēja vaidus, satricināja gaisu virs pamestās karaspēka daļas.

Viktors nodrebēja. Cilvēkam, kurš spēja viņus šeit savākt, pārliecināt, ka, pirmkārt, viņiem pašiem tas ir vajadzīgs, visu skaidrojot ar neskaidriem, pusfantastiskiem mājieniem par it kā neizbēgamām sekām, bija patiesi velnišķīgs prāts. Tomēr… kur tas viss sākās? Un tad, kad? Skaidrs, ka no tā vakara, kad viņš no skapja izņēma magnetofonu… Bet kurā gadā tas notika? Būdams skolnieks, viņš gribēja dzirdēt sava tēva balss ierakstu, kurš nomira… bet tā vietā viņš dzirdēja…

"Es… dzirdēju savu balsi," viņš pēkšņi sacīja, pagriezies pret Deividu. – Vai vari iedomāties? Tas… tas bija sen. Es… es tikko atcerējos. Kad tu teici, ka viss sākās ar mani un tām vārnām… tas ir skaidrs! Vai tu dzirdi? Deivids! Mēs bijām… mēs mācījāmies sestajā klasē! Ieslēdzu tēva magnetofonu, ieliku spoli, domāju, ka dzirdēšu viņa balsi. Bet tā vietā… es… tas nevar būt… kāpēc visu šo laiku… es to tikai tagad atcerējos!

Deivids uzmanīgi klausījās savā drauga.

– Jo… viss sākās ar tevi. Tas ir vienīgais, par ko viņam ir taisnība,” Deivids klusi sacīja. – Tagad mēs atgriezīsimies. Un jums ir jāizliekas, ka jūs viņam ticējāt pilnībā un pilnībā. Vai jūs varat tikt galā?

Viktors mirkli skatījās uz savu draugu.

– Nezinu. Bet es mēģināšu.

11. nodaļa

1941 gads

Puiši pie galda, arī šis lielais puisis ar iesauku Bugors, nepārprotami baidījās no Červjakovas, lai gan izskatījās vecāki un daudz bīstamāki par viņas klasesbiedreni. Liza jutās nedaudz apreibusi. Viņa nemaz nedzēra un negrasījās to darīt. Kaut kā ziņkārības pēc, pārliecinājusies, ka vecāki jau guļ, viņa apgāza glāzi, no kuras dzēra tēvs, svinot viņam svētus svētkus – 7. novembri, Oktobra revolūcijas dienu. Glāze bija tukša, bet apakšā joprojām palika viens piliens dzidra šķidruma, kura iedarbību viņa novēroja galvenokārt brīvdienās un brīvdienās, lai gan gadījās, ka viņas tēvs nedēļas laikā ielēja sev glāzi "veselības labad". kā viņš teica.

Var teikt, ka dzira uz viņu atstāja pozitīvu iespaidu – viņš nosarka, kļuva laipnāks un sāka garus skaidrojumus par proletariāta lomu mūsdienu pasaulē, galu galā nonākot pie viena secinājuma: Amerikas imperiālisms bija tikai dažu dienu jautājums. . Tikai tādos brīžos viņa varēja sagaidīt no viņa vismaz kādu uzslavu. Neveikla, ar obligāto viltību, lai noniecinātu viņas nopelnus, bet tomēr. Labāk šādi nekā… Viņš pēkšņi varēja atcerēties, ka nedēļas vidū viņa saņēma A (lai gan ne cietu, viņš pamanīja), bet tomēr tas bija A, un kas ir īpaši svarīgi – vēsturē, kuru viņš uzskatīja par vissvarīgāko priekšmetu Skolā.

"Atceries, Liza," viņš teica skaļi, gandrīz kliedzot, "vēsture māca, ka visur, kur vājiem un nezinošiem cilvēkiem bija kaut kas tāds, ko vēlējās iegūt spēcīgi un izglītoti cilvēki, pirmie vienmēr atteicās no tā pēc savas gribas." Tāpēc jums ir jābūt stipram. Un gudrs. Lai viņi tev piekāpjas pēc savas gribas! Citādi…” viņš ielēja glāzē vēl vienu porciju no pudeles un izdzēra to vienā rāvienā, nenokost. – … citādi tu vienmēr būsi zaudētājs. Es tā neteicu, nedomājiet. Tas ir Marks Tvens. Un es viņam pilnībā piekrītu!

Atskatoties uz nedaudz atvērtajām virtuves durvīm, viņa uzlēja no glāzes pilienu uz mēles. Tomēr Liza nejuta gandrīz neko, izņemot šķipsnu vieglu rūgtumu. Viņa vīlusies paskatījās uz tukšo pudeli miskastē un nolēma, ka viņas tēvs vai nu to vilto, vai arī viņai vajag izdzert daudz šī šķidruma.

Tagad, sēžot pie galda, kuru ieskauj nepazīstami puiši, viņa izlikās, ka ar lūpām pieskaras glāzei. Pazīstamais rūgtums iedzēla mēlē, un smarža lika man rīstīties. Tomēr acīmredzot viņai kaut kas tomēr iekļuva mutē un pēc aptuveni divdesmit minūtēm, kuru laikā puiši intensīvi apjautājās Červjakovai par ekstrakcijas detaļām, viņa kļuva sagurusi. Ne daudz, tikai nedaudz, varbūt pat tikai ieelpots, bet pēkšņi es jutos brīvāks. It kā baiļu važas būtu atkritušas, un, kad viņai beidzot izdevās dziļi ievilkt elpu, satraukums atkāpās, un patīkams, svētlaimīgs miers pārņēma visu ķermeni.

Nē, viņa joprojām baidījās no šiem dīvainajiem puišiem, kas apzināti bija ģērbušies vienkāršās drēbēs, viņu runa bija dīvaina, pat skolas huligāni tā nelamājas, un Červjakovs viņiem atbildēja drosmīgi un ar nepārprotamu pārākuma pakāpi.

Beidzot viņa neizturēja un, pagriezusies pret klasesbiedru, čukstēja viņam:

– Kostja, man vajag…

Viņš paskatījās uz viņu ar miegainām acīm, it kā viņš uzreiz nesaprastu, par ko runā. Tad viena roka pastiepa roku, lai apskautu viņas plecus, bet Liza to nokratīja un teica tieši viņam ausī:

– Man jāiet uz tualeti.

– Ahh! – Červjakovs izsprāga. "Šobrīd… tie esam mēs…" viņš paskatījās apkārt. Pie galda bija palikuši trīs cilvēki, puisis, kura Ādama ābolu viņš nogrieza, nedaudz agrāk bija ielīdis zem plīts – no turienes bija dzirdama viņa skaļā krākšana. – Tagad… Ejam.

Viņš paņēma viņas roku. Šoreiz Liza nepretojās.

– Kur? – Bugors aizdomīgi paskatījās, taču bez sākotnējās agresijas. Viņš jau bija diezgan piedzēries, tāpat kā viņi visi, izņemot Lizu.

– Uz skapi. Ceru, ka neiebilsti? – Červjakovs teica mēli šļupstīdams.

"Ak… tur…" Bugors nomurmināja pēc viņa, bet Červjakovs jau bija pametis galdu un vilka Lizu uz durvīm.

Viņš atvilka aizbīdni, pagrieza atslēgu atslēgas caurumā, un durvis atvērās. Ārā bija svaiga, auksta gaisa smarža. Neraugoties uz to, ka māja bija vēsa, Liza mantkārīgi to šņaukāja caur nāsīm. Tālumā dārdēja pērkons.

– Ērtības uz ielas… tas… nav kā tu tur…

– Kur – kā ir? – Liza automātiski jautāja, skatoties apkārt. Mazliet tālāk esošās mājas izskatījās pilnīgi izmirušas un pamestas. Ielikti logi, kuros neredz ne gaismu, ne ēnu. Nekas.

 

– No kurienes mēs nākām. No nākotnes.

Liza klausījās viņa muļķībās, neiedziļinoties jēgā un atbildēja automātiski. Viņas domas bija tālu. Viņa arī ļoti gribēja iet uz tualeti.

– Kur tad mēs esam tagad?

"Mēs esam pagātnē tādā veidā, ka neviens no mums vēl nav dzimis, un mūsu vecāki, iespējams, arī nav dzimuši." Vai varbūt… – viņa acīs uzplaiksnīja traka gaisma, ko viņa periodiski noķēra skolā, sastopoties ar viņu, -… vai varbūt tās nekad nepiedzims! – viņš pēkšņi iesmējās ar raustošiem riešanas smiekliem, kā hiēna Āfrikas savannā Sienkeviča programmā, un Liza nodrebēja. – Ja es… tā gribu! Tiklīdz es viņus vēlēšos, viņi nekad nepiedzims!

Viņš jau ir piedzēries un runā muļķības, Liza nodomāja. Un viņa arī domāja, ka tagad kāds noteikti iznāks, lai dzirdētu šos smieklus, redzētu, ka daži cilvēki ir ielauzušies kāda cita mājā un noteikti izsauks policiju. Bet neviens neiznāca. Nebija nevienas zīmes, ka šeit būtu cilvēki – izņemot viņus pašus.

Červjakovs izņēma cigareti un aizsmēķēja. Tad viņš pamāja ar roku pa kreisi no takas, kas ved uz vārtiem.

"Redziet, netālu no žoga ir šķūnis tumsā." Jums vajadzētu doties tur. Uz priekšu, es pagaidīšu šeit, es negribu iekļūt dubļos.

Liza piesardzīgi paskatījās uz tualetes skeletu, kas tik tikko izcēlās no tumsas. Tomēr nekas nebija jādara. Viņa nokāpa lejā pa kāpnēm un gāja pa šauru, slidenu taciņu, kas vijās starp netīrajiem zemes gabaliem. Pāris reizes gandrīz nokrītot, viņa aiz muguras dzirdēja piedzērušos smieklus. Droši vien bija patiešām smieklīgi skatīties, kā vīrietis nakts vidū cenšas tikt uz tualeti, balansējot kā virves staigātājs cirkā. Kad viņa ieradās, viņa iekšā kūsāja no sašutuma un kauna. Pavelkot durvju rokturi, Liza uzreiz nevarēja saskatīt iekšpusi – tur bija pārāk tumšs. Kad viņas acis pielāgojās pustumsai, viņa ieraudzīja lielu caurumu un lēkmi vidū. Un nekas vairāk. Nav tualetes papīra, nav sēdekļa… Pieaugošā smaka lika viņai deformēties.

"Nāc, nāc," Červjakovs smējās. "Tas ir biedējoši tikai pirmo reizi."

Viņa iegāja un aizvēra aiz sevis durvis, starp dēļiem labajā pusē pamanīja vairākas sabojājušās avīžu lapas.

Valdīja piķa tumsa. Viņa baidījās spert soli, lai neiekristu milzīgā bedrē, salst un gandrīz raudot no sevis žēlošanas.

Tu esi idiots! – kliedza kāda iekšējā balss. "Jūsu augstprātības un augstprātības dēļ, zemiskā ieraduma dēļ izvirzīt sevi augstāk par visiem citiem, jūs un es nomirsim šeit." Mēs iekritīsim šajā smirdīgajā bedrē, un neviens mūs neatradīs. Ne es, un jo īpaši ne jūs. Stulbi! Stulbi! Stulbi! Tu esi augstprātīgs audzinātājs, tev ir priekšstats par to, kas to zina, un tagad tu sēdēsi pār šo caurumu skolas sliktākā skolēna uzraudzībā, kurš tikai smejas par tevi, jo spēja tevi apmānīt. viņa mazais pirksts! Vai tu domāji, ka pārspēsi viņu viltībā? Atzīstiet, tas ir tieši tas, ko jūs domājāt? Ka cerējāt, ka pirmais ieraudzīsiet pieaugušo nometni un pēc tam pastāstīsiet par to visiem? Galu galā tev uzreiz bija skaidrs, ka pēc viņa palaidnības neviens Červjakovu ne ar ko neapbalsīs, viņš tūlīt tiks nosūtīts uz policijas bērnu istabu, bet pēc tam uz noziedznieku internātskolu un jūs vairs nekad neredzēsit. ! Tas nozīmē, ka visus laurus vari piedēvēt sev! Tā tu domāji⁈

Liza kļuva auksta. Viņa tiešām tā domāja un visu ceļu smējās par šo muļķi, lai gan saprata, ka bez viņa brutālā spēka būtu grūtāk. Un ir biedējoši būt vienam mežā, it īpaši naktī.

Kaut kā viņa sajuta bedres malas, pienāca tuvāk, visa trīcēdama, pagriezās par simt astoņdesmit grādiem un vienkārši sāka sēdēt, kad no kaut kurienes aizmugures, it kā no pašas bedres, atskanēja kluss, tikko dzirdams, bet neatlaidīgs, atskanēja stingrs čuksts.

– Liza! Tas esmu es, neļauj tam parādīties, es tevi neredzu, bet es zinu, ka tu esi iekšā. Nebaidieties!

Aiz bailēm viņa pavisam aizmirsa, kāpēc šeit ieradās, un automātiski apsēdās pāri bedrei, aizmirstot nolaist bikses.

– Kas es esmu? – viņa gandrīz raudot čukstēja.

– Tas esmu es, Deivid. Es tev sekoju visu šo laiku. Tad viņš paslēpās aiz mājas. Un, kad es redzēju, ka tu iznāci, es paspēju uzskriet pāri un paslēpties aiz tualetes. Vai tu mani dzirdi?

– Jā.

"Vai viņi jums neko sliktu nenodarīja?"

"Nē…" viņa teica, klabinot zobus.

– Cik tādu ir?

– Četri. Četri pieauguši puiši. Červjakovu sauc iesāgā… Červa un viņš… viņš viņus no kaut kurienes pazīst. Viņi izskatās kā… – viņa gribēja mīkstināt savu raksturojumu šiem puišiem, saukt viņus vienkārši par huligāniem, bet viņi izskatījās pēc bandītiem. Bēdīgi slavenie šosejas bandīti. – Viņi izskatās pēc bandītiem. Kā filmā…

– Tas ir skaidrs. Vai tu jūties labi? Vai tu vari skriet?

Viņa par to domāja. Ja neskaita pilnu urīnpūsli, viņai bija labi.

"Jā," viņa atbildēja. – Es droši vien varu.

– Červjakovs stāv uz lieveņa. Viņš smēķē. Es novērsīšu viņa uzmanību. Un, kad viņš skrien vai iet otrā virzienā, jums ir jāizkāpj no turienes un jāapiet tualete. Tad mēs skriesim no šejienes cik ātri vien varēsim. Kamēr viņš sapratīs, kas notiek, mēs būsim tālu. Vai tu mani dzirdi?

– Jā.

Liza drudžaini apsvēra Deivida priekšlikumu. Tas, ka viņš bija šeit, viņu nedaudz nomierināja. Bet… viņa atcerējās Červjakova skatienu. Ja viņš viņus apdzītu, tad nekāda žēlastība nebūtu gaidāma. Viņš nogalinās gan Deividu, gan viņu.

It kā apstiprinot viņas domas, atskanēja nekaunīgs sauciens.

– Kur tu esi? Vai esat iestrēdzis? Vai es varu tev palīdzēt?

– Atbildi viņam! – Deivids čukstēja.

Liza pamāja ar galvu.

"Tagad…" viņa kliedza dīvainā, salauztā balsī. "Šeit ir tumšs, jūs neko nevarat redzēt."

– Ha-ha-ha! – viņš iesmējās atbildot. – Tumsā, bez vainas! Ieskaties bedrē un nepakrīti no stresa!

Viņa juta, ka vairs nevar izturēt, novilka bikses un ar neticamu atvieglojumu iztukšoja urīnpūsli.

Tagad jūs varat skriet! – kāda iekšējā balss viņai kliedza. – Savelciet sevi, citas iespējas vairs nebūs!

Viņa piecēlās, iebāza džemperi sporta biksēs un, drebēdams caurvēja skapī, sacīja:

– Deivid, es neiešu.

Dažas sekundes viņa dzirdēja tikai viņa krākšanu. Bet iekšējā balss skaidri un kodīgi teica:

"Es nekad neesmu saticis tik pompozus muļķus!"

– Ja es tagad bēgu, viņi skries pēc mums. Viņi… noteikti mūs panāks. Un tad viņi tevi nogalinās. – Viņa teica šo vārdu – "nogalināt" drīzāk brīdinājuma labad. Dziļi sirdī viņa bija pilnīgi pārliecināta, ka puiši viņai nenodarīs pāri.

"Viņi mūs nepanāks," Deivids uzstājīgi čukstēja. – Tev draud lielas briesmas. Pieaugušo nav. Neviens mūs šeit negaida. Šī ir cita… cita pasaule. Šis nav mūsu laiks, – viņš to teica, aizriedams no vārdiem, un Liza, pieķērusies spraugai starp raupjajiem dēļiem, vēroja Červjakovu. Viņš pabeidza cigareti, ar pirkstu šķielēšanu aizšāva kādu piecu metru attālumā uz kūpošo bulli, pastiepās un sauca vēlreiz:

– Hei, cik ilgi tu vari gaidīt! Es jau esmu nosalusi, ātri vācies ārā, citādi man tev būs jāpalīdz!

Bet viņš negribēja palīdzēt. Taciņa, kas veda uz tualeti, bija pārāk dubļaina un slidena.

– Skriesim, Liza! Viens divi trīs!

– Nē! – viņa stingri noteica. – Ej prom, Deivid. Es palikšu pie Kostjas. “Viņa pati neticēja tam, kas nāk no viņas mutes, it kā kaut kāda burvestība būtu satvērusi viņas apziņu, nomācot primitīvo pašsaglabāšanās instinktu.

– Viņš nav tas, par ko saka! – Dāvida čuksti varēja izlauzties vaļā un piesaistīt Červjakova uzmanību. – Tev draud nāvējošas briesmas! Skaties, paskaties, ko es atradu šķūnī, kamēr tevi gaidīju!

Liza pagriezās. Pa plaisu izslīdēja papīra lapa. Viņa padomāja un paņēma.

– Tas ir viss, es eju! Jūs esat pabeidzis savu spēli!

Liza asi pieķērās pie spraugas. Červjakovs sāka iet lejā pa kāpnēm.

Viņa izmisīgi skatījās uz papīra lapu, bet tumsā bija gandrīz neiespējami saprast, kas uz tā rakstīts.

– ES neko neredzu.

Zem Červjakova kājām snīkstēja netīrumi.

– Deivid, es neko neredzu. Viņš nāk. Skrien prom!

"Es ceru, ka jūs neiekritāt tajā smirdīgajā bedrē, jo man nav vēlēšanās tur iet pēc jums!" – Červjakovs iesaucās un uzreiz paslīdēja un skaļi lamājās.